Protezy na implantach

Protezy na implantach — rodzajeProteza-na-implantach

Protezy całkowite stosowane w przypadku bezzębia są często problemem dla pacjentów ze względu na słabe utrzymanie (niestabilność podczas mówienia, wypadanie podczas jedzenia). Istnieją sposoby zamocowania protezy całkowitej na implantach. Najpopularniejsze są trzy z nich:

Protezy na implantach z belką

To rozwiązanie możliwe dla 2-6 implantów. Polega na przykręceniu do implantów specjalnie wyfrezowanej w technice cyfrowej belki, na której za pomocą zatrzasków, mocujemy protezę. Jest to najbardziej pewny i stabilny sposób zamocowania protezy rekomendowany przy możliwości wprowadzenia więcej niż dwóch implantów. Czasami bywa jedynym wyborem (przy znacznych zanikach tkanek w jamie ustnej). Zapewnia doskonałą estetykę, a także wygodę w utrzymaniu higieny jamy ustnej jak i samej protezy, mimo doskonałego „trzymania” jest łatwa do zdjęcia przez pacjenta.

4 IMPLANTY + BELKA — NAJLEPSZA STABILIZACJA

2 IMPLANTY + BELKA — POŚREDNIA STABILIZACJA

Protezy na implantach z zatrzaskami

4 IMPLANTY + ZATRZASKI (DOBRA STABILIZACJA)

2 IMPLANTY + ZATRZASKI (POŚREDNIA STABILIZACJA)

Umów się na wizytę

Czy protezy na implantach stają się bezużyteczne w miarę utraty pozostałych zębów?

Nie — protezy takie możemy rozbudowywać, zmieniać ich budowę lub wymieniać na uzupełnienia stałe, nawet po wielu latach. Implanty mają budowę modułową — można je łączyć, ten sam implant może służyć do osadzenia korony, mostu lub protezy. Wszystko zależy od budowy anatomicznej pacjenta.

Użytkuję już całkowitą protezę. Czy w razie wszczepienia implantów muszę wykonać nową?

Niekoniecznie. Jeżeli obecne proteza jest optymalna pod względem estetyki i poprawnie wykonana jest szansa, że po modyfikacji (umieszczeniu w niej zaczepów do implantów) będzie mogła być dalej z powodzeniem użytkowana.

Czy muszę wyjmować protezę osadzoną na implantach na noc?

Najczęściej nie ma takiej potrzeby. Protezy są mocno osadzone i nie ma niebezpieczeństwa ich obluzowania, zachłyśnięcia itp. W pewnych wypadkach jednak wskazane jest wyjęcie protezy na czas nocy dla odpoczynku tkanek miękkich (dziąseł). Szczegółowych informacji udziela lekarz.

Proteza na belce na implantach a NFZ

Proteza zębowa znajduje zastosowanie, kiedy pacjent nie ma już własnych zębów. Jej najprostsze modele są całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz zdrowia (z częstotliwością nie większą niż raz na pięć lat). Kwestią sporną natomiast jest komfort użytkowania darmowej protezy mocowanej za pomocą kleju dostępnego w aptekach czy nawet drogeriach. Alternatywą dla tego mało wygodnego rozwiązania jest proteza na belce na implantach — innowacyjny sposób niwelowania bezzębia w bezbolesny i stosunkowo niedrogi sposób, która poprzez zastosowanie pewnego rodzaju „stabilizatora” pozwala na utrzymanie protezy nieruchomo bez potrzeby użycia kleju.

Co to jest proteza na implantach na belce — górna i dolna

Proteza dolna na belce jest to nic innego jak wszczepienie w kości żuchwy implantów i zamocowaniu do nich konstrukcji stabilizującej protezę w kształcie belki. Proteza górna na belce opiera się na tej samej technice — implant jest wszczepiany w kość szczękową. Na tych belkach później zostaje umieszczona proteza imitująca prawdziwe ludzkie zęby — zarówno w kwestii wizualnej, jak i użytkowej. Większość posiadaczy protezy na belce stwierdza, iż jest ona na tyle stabilna, że nie odbiega funkcjonalnością od normalnego uzębienia. „Nowe zęby” dobrze się trzymają bez użycia klejów (co jest ważne zwłaszcza dla osób, które z przyczyn smakowych lub alergicznych nie mogą takich preparatów w ogóle używać).

Zalety protezy zębowej na belce

Proteza zębowa mocowana na implantach w kształcie belki — zarówno górna, jak i dolna — posiada cały wachlarz zalet. Przede wszystkim jest o wiele tańsza od innych metod leczenia bezzębia i w wielu przypadkach, a także mniej inwazyjna. Co więcej, niezwykle łatwo utrzymać higienę takiej protezy, ponieważ wyjmowanie jej i mycie jest bezbolesne i nie sprawia żadnego problemu — wystarczy jej ruchomą część uwolnić z zatrzasków. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych o mniejszej sprawności manualnej. Okolice implantów wszczepionych w kości w jamie ustnej na stałe również są łatwe do oczyszczenia. Do codziennej higieny można używać ogólnodostępnych w aptekach i drogeriach past i płynów, jak również produktów dedykowanych protezom zębowym.