Procedura implantacyjna

 

Ilu wizyt wymaga odbudowa zębów na implantach? 

Pierwszą wizytę poświęcamy diagnostyce — badaniu pacjenta, wykonaniu badania RTG pantomograficznego (tzw.OPG) lub/i tomograficznego (tzw. CBCT) a często również specjalnych modeli diagnostycznych. Następnie implantolog omawia z pacjentem plan leczenia uwzględniający warunki w jego jamie ustnej. Po uzyskaniu akceptacji pacjenta pozostaje umówić termin zabiegu implantacji (czas trwania 0,5-2,5 godzin).

Kiedy i jak mocowane są zęby na implantach? 

Standardowa procedura przewiduje zamocowanie koron, mostów lub protez po 4-6 miesiącach od implantacji. Czas ten musi upłynąć, aby implant (-y) mogły zintegrować się należycie z kością. Następnie odsłaniamy implanty i przykręcamy  do nich tak zwane śruby gojące mające na celu właściwe ukształtowanie dziąsła wokół przyszłej korony, mostu. Po upływie ok. dwóch tygodni pobieramy  wyciski i laboratorium protetyczne wykonuje koronę, most czy też protezę, którą lekarz przymocowuje do implantów w ustach pacjenta. O ile korony i mosty mocowane są najczęściej na stałe (cementowane lub przykręcane) to protezy najczęściej są uzupełnieniami, które pacjent może wyjmować w celu utrzymania należytej higieny.

Czy implanty mogą być wprowadzane natychmiast po usunięciu zębów? 

W sprzyjających warunkach — tak. Implant wprowadzamy wtedy dokładnie w miejsce usuwanego zęba. W przypadku braku stanu zapalnego taka procedura często daje bardzo dobre efekty kosmetyczne.

„Natychmiastowe obciążenie” – co to oznacza? 

Procedura ta oznacza, że pacjent po zabiegu implantacji wychodzi od razu z zębem (lub zębami). Nie są to najczęściej uzupełnienia ostateczne, ale tymczasowe — noszone przez okres gojenia (4-6 miesięcy). Należy jednak zaznaczyć, że jest to możliwe jedynie w sprzyjających przypadkach anatomicznych.

Czy w czasie i po implantacji pacjent odczuwa ból? 

Zabieg implantacji przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu pacjent jest zaopatrzony w leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, które pozwalają na szybki powrót do zdrowia. Poziom bólu po implantacji jest najczęściej o wiele niższy niż po usunięciu zęba.

Czy podczas gojenia pacjent pozostaje bez zębów? 

To zależy od rozległości braków zębowych. Zasadą jest zaopatrywanie pacjenta jak najszybciej w tymczasowe uzupełnienia pozwalające na sprawne funkcjonowanie podczas okresu gojenia.

Kiedy można wrócić do pracy? 

Po prostszych zabiegach pacjent może wrócić do pracy następnego dnia. W przypadkach bardziej skomplikowanych zalecamy 3-7 dniowy okres odpoczynku od pracy.

Czy są różnice w jakości implantów? 

Tak — różnice te polegają na jakości powierzchni implantów (szybkość, pewność i jakość wgajania się), ich kształtów oraz komponentów protetycznych. Zaawansowany technologicznie system implantologiczny ma budowę modułową i w miarę upływu lat możemy zmieniać i rozbudowywać rozwiązania protetyczne w oparciu o te same implanty z ewentualnym wykorzystaniem nowych. Dzięki temu raz wszczepione implanty służą nam wiele lat. Tylko markowe implanty objęte są gwarancją jakości produktu — najczęściej wynosi ona 10 lat. Stoją za tym rzetelne badania naukowe potwierdzające ich długoterminowe sukcesy terapeutyczne, wieloletnie doświadczenia ani obserwacje. Tylko wielkie firmy mogą pozwolić sobie na zaplecze naukowe, prowadzenie kosztownych, długoletnich badań zapewniających udoskonalanie produktu, jakim jest implant. Największe systemy implantologiczne mogą pochwalić się 25-letnimi obserwacjami i milionami wprowadzonych implantów. Na nich możemy polegać.