Wszystkie nasze gabinety są wyposażone w precyzyjne mikroskopy a także najnowocześniejszy system do udrażniania i poszerzania nawet bardzo wąskich kanałów z jednoczesnym pomiarem głębokości kanału i ustalaniem położenia jego wierzchołka. Dzięki temu, leczenie kanałowe, jakie prowadzimy w naszej klinice, jest bezbolesne i skuteczne.
Niekiedy to, co potocznie nazywamy kanałem, jest całym systemem kanalików rozchodzących się jak delta rzeki — stąd nazwa delta korzeniowa. Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu z bakterii i dezynfekcji tej przestrzeni. Pozostawione w kanale resztki tkanek stanowią bowiem pożywkę dla bakterii, które powodują wznowę procesu zapalnego. Dzięki technice wypełniania kanałów specjalnym preparatem (techniką termokondensacji), jesteśmy w stanie szczelnie wypełnić nawet najbardziej zakrzywione i rozgałęzione kanały. Tak wyleczony ząb może z powodzeniem służyć pacjentowi wiele lat, a sam korzeń zęba być wykorzystany w przyszłości jako filar mostu lub też być zabezpieczony koroną.
Zapisz się na konsultację, a nasz specjalista oceni, czy Twój problem może zostać rozwiązany za pomocą leczenia kanałowego pod mikroskopem w Szczecinie.
Poniższe wideo pozwoli Ci zobaczyć leczenie kanałowe nawet wyraźniej i jaśniej, niż gdybyś miał użyć mikroskopu.
Staramy się, jeżeli to tylko możliwe, wykonać całe leczenie kanałowe na jednej wizycie. Oszczędza to czas pacjenta oraz jest lepsze dla leczonego zęba. Dlatego też prosimy o zarezerwowanie sobie wystarczającej ilości czasu na wizytę (od jednej do dwóch godzin).
Mikroskopowe leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się infekcji i może pomóc uratować ząb, który w innym przypadku musiałby zostać usunięty.
Przygotowanie chemiczne do leczenia kanałowego poprzez użycie roztworów antyseptycznych i antybakteryjnych niszczy bakterie i oczyszcza zainfekowany kanał korzeniowy. Środki płuczące wykorzystywane w gabinecie Na Podzamczu w Szczecinie skutecznie eliminują szkodliwe bakterie w całej przestrzeni kanału korzeniowego bez powodowania niepożądanych reakcji tkankowych.
Czy kanał korzeniowy boli podczas leczenia? Procedura leczenia kanałowego może brzmieć niepokojąco, ale przy dzisiejszej technologii wykorzystywanej w naszej klinice, jest całkowicie bezbolesna. Nie ma bólu, ponieważ dentysta zastosuje znieczulenie miejscowe — aby znieczulić ząb i dziąsła. To pozwoli Ci czuć się komfortowo podczas i po zabiegu. Dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii stomatologicznej ból może wystąpić tylko przypadku leczenia szczególnie zaniedbanych zębów (np. brak codziennego szczotkowania w domu, nieprzychodzenie latami na przeglądy, przewlekły stan ropny).
Po leczeniu kanałowym ząb jest osłabiony mechanicznie — ma mniejszą wytrzymałość przy gryzieniu. Dlatego konieczne jest założenie włókien wzmacniających, a zwłaszcza w przypadku zębów tylnych, założenie korony dentystycznej na leczony ząb. Leczenie kanałowe usuwa zainfekowaną miazgę z zęba, a wzmocnienie zapobiega uszkodzeniom osłabionego zęba.
Etap 1: Zdiagnozowanie zainfekowanej miazgi.
Etap 2: Pozbycie się zainfekowanej miazgi.
Etap 3: Założenie nowego wypełnienia do kanału korzeniowego.
Etap 4: Założenie włókien wzmacniających (szklanych lub tytanowych).
Etap 5: Odbudowa zrębu zęba.
Podczas leczenia kanałowego, dentysta będzie musiał wykonać zdjęcia rentgenowskie zęba (2-3), aby określić ilość i zakrzywienie korzeni, położenie narzędzi i materiału wypełniającego w kanałach korzeniowych. Przy określaniu długości kanałów korzeniowych można również wykorzystać elektroniczny „lokalizator wierzchołków korzeni”.
Czy ból zęba po leczeniu kanałowym to coś normalnego? Co powinienem/powinnam robić? Jedną z najczęstszych przyczyn pozakorzeniowego bólu zęba jest stan zapalny, który może być spowodowany samym zabiegiem lub infekcją, która spowodowała obrzęk więzadła zęba (tzw. ozębnej). W takich przypadkach obrzęk ustąpi w ciągu dni lub tygodni po leczeniu kanałowym, a ból ustąpi samoistnie.
Zobliterowany kanał zęba (nazywany również obliteracją kanału korzeniowego) to rzadki stan utrudniający leczenie. Może wystąpić w zębach, w których tkanka twarda odkłada się wzdłuż wewnętrznych ścian kanału korzeniowego i wypełnia większość systemu miazgi, pozostawiając ją zwężoną. Dzieje się tak w przypadku zębów z przewlekłym stanem zapalnym (np. trwającym latami) albo u ludzi starszych. Przed zabiegiem, specjalista sprawdzi, czy nie występuje w Twoim przypadku za pomocą RTG zęba.
Dokładne przyczyny obliteracji kanałów są niejasne, ale zwykle występuje w odpowiedzi na uraz zęba. Zwłaszcza po urazach, lub po replantacji zęba, która nastąpiła po wybiciu. Zwykle zaczyna się pojawiać kilka miesięcy po replantacji. W innych przypadkach może dojść do obliteracji, jeśli ząb zostanie intensywnie nawiercony podczas leczenia stomatologicznego, np. po zabiegu — podczas preparacji korony. Oznaki i objawy obliteracji obejmują:
Żółte przebarwienia zębów
Brak odpowiedzi na test wrażliwości miazgi (np. chlorek etylu, test elektryczny)
Brak widocznej przezierności w miejscu, gdzie na zdjęciach RTG powinien znajdować się kanał
W większości przypadków stan ten jest bezbolesny i leczymy go zachowawczo. Dlatego, gdy podejrzewa się wystąpienie obliteracji kanału zęba, wtedy rutynowe kontrole są szczególnie konieczne. Próba leczenia kanałowego może być trudna lub niemożliwa w przypadku zęba z obliteracją kanału miazgi. Należy jednak pamiętać, że sytuacja obliteracji jest rzadką przypadłością, a specjaliści na Podzamczu w Szczecinie wiedzą, jak się nią zająć.
Jeżeli jest to tylko możliwe — staramy się zakończyć leczenie kanałowe na jednej wizycie!
Leczenie kanałowe w naszym wykonaniu jest bezbolesne!
Leczenie kanałowe pod mikroskopem ratuje pacjentów z dodatkowymi kanałami.
Dodatkowym, często spotykanym problemem jest obecność dodatkowych kanałów, które nieodnalezione i nieprzeleczone powodują stany zapalne, mimo że na pozór (na RTG) ząb wygląda na przeleczony prawidłowo. Niezastąpioną w takim wypadkach pomocą jest mikroskop. Dentysta pracujący w Szczecinie przy 20-krotnym powiększeniu jest w stanie zlokalizować nawet najdrobniejszy kanalik.