Implant zębowy, mimo że z wyglądu przypomina niewielką śrubę, implementowany pod znieczuleniem miejscowym nie powoduje bólu. Po zabiegu szybko wraca komfort i pewność siebie, a pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować (jeść, mówić, pracować). Jest to często możliwe dzięki krótkim implantom, które nie wymagają tak poważnych zabiegów regeneracji kości jak inne implanty. Zobacz różnice między dwoma typami na poniższym zdjęciu:
Do implantu, czyli korzenia zęba wykonanego z tytanu, mocuje się łącznik oraz koronę porcelanową, która jest nie do odróżnienia od zębów własnych pacjenta.
Jest to rozwiązanie dla osób z niewielką ilością kości – z dużymi jej zanikami.
W przypadku, kiedy upłynął długi czas od usunięcia zęba (zębów) kość, w której tkwił ząb, zanika (co można wykryć badaniem CBCT ) i nie stanowi wystarczającego podparcia dla implantów tradycyjnej wielkości.
Krótkie implanty, dzięki specjalnej technologii (kształt, powierzchnia, połączenie z koroną) umożliwiają uniknięcie kosztownych oraz długotrwałych procedur odbudowy kości.
Krótkie implanty zostały zaprojektowane specjalnie dla trudnych warunków anatomicznych takich, jak zbyt mała ilość kości na skutek jej zaniku. Design krótkich implantów jest unikalny i zapewnia doskonałą stabilizację nawet w wymagających sytuacjach takich jak implantacje natychmiastowe, kiedy to implant wprowadzany jest na tej samej wizycie, na której usuwany jest ząb.
Krótki implant dzięki niewielkiej długości może zmieścić się w mniejszej przestrzeni kostnej. Na skutek zaniku kości wysokość/długość wyrostka zębodołowego w miejscu dawnego zęba ulega zmniejszeniu. Natomiast jego szerokość zostaje bardzo często zachowana.
To zjawisko wykorzystują właśnie krótkie implanty, które przy swojej niewielkiej długości, mogą być bardzo szerokie (wykorzystując w pełni dostępne miejsce). Jednocześnie — specjalnie zaprojektowany, agresywny, samotnący gwint zapewnia odpowiednią stabilizację implantu w kości. Unikalne właściwości krótkich implantów umożliwiają często rezygnację z czasochłonnych i kosztownych procedur regeneracji kości.