Osteointegracja

Osteointegracja to biologiczny proces zachodzący po wprowadzeniu implantu na swoje miejsce. Dzięki niemu implant uzyskuje stabilizację, która pozwala na osadzenie na nim korony, mostu lub protezy. W pełni zintegrowany implant jest nie do wyjęcia z kości — jest z nią zrośnięty bardziej niż własne zęby pacjenta!

Jak dochodzi do osteointegracji?

Wiertło pilotujące wywołuje niewielkie zranienie w kości, a to z kolei uruchamia całą kaskadę procesów biochemicznych. Po wprowadzeniu implantu jego powierzchnia stykająca się z kością staje się miejscem gojenia „rany”. Dochodzi do osadzania komórek kościotwórczych na powierzchni implantu, która jest przez producentów specjalnie modyfikowana (piaskowana, wytrawiana, matowiona laserem a czasem pokrywana jonami wapnia), aby „zachęcić” osteoblasty do jej kolonizowania. W miejscu implantacji pojawiają się nowe naczynie krwionośne. Niosą one ze sobą składniki niezbędne do wzrostu nowej, cienkiej warstwy kości na powierzchni implantu. Cały ten proces trwa około 4 miesięcy. Po tym okresie implant powinien uzyskać odpowiednią stabilizację.

Stabilizacja implantu — co to jest i jakie są jej rodzaje?

Wyróżniamy trzy rodzaje stabilizacji implantu:

Stabilizacja pierwotna implantu
To inaczej stabilizacja mechaniczna osiągana za pomocą gwintu (efekt „wkręconej śruby”). Ma fundamentalne znaczenie w pierwszej fazie integracji i zależy w dużej mierze od początkowej twardości kości oraz kształtu gwintu implantu i jego umiejscowienia. Zanika i przestaje mieć znaczenie po ok. 6-8 tygodniach o wprowadzenia implantu.

Stabilizacja wtórna implantu
Pojawia się po ok. 6-8 tyg. od implantacji i jest wynikiem biologicznej osteointegracji. Osiąga odpowiednią wartość po około 4 miesiącach.

Stabilizacja ostateczna implantu
Na skutek użytkowania implantu, a więc wywierania siły naciskającej na koronę i implant, otaczająca go kości ulega wzmocnieniu, zgęstnieniu, co powoduje dalszy wzrost stabilizacji. Zostało to udowodnione badaniami naukowymi.

osteointegracja-implanty-szczecin

Można to zjawisko wykorzystywać, stosując korony tymczasowe (akrylowe) na dłuższy czas, aby przeprowadzić tzw. trening kości prowadzący do jej wzmocnienia. Jest to technika stosowana często w przypadku niskiej gęstości kości.

Stabilizacja implantu przez zespalanie

‍Inną metodą uzyskania stabilizacji (natychmiastowej) w przypadku wprowadzania wielu implantów naraz jest ich szynowanie/zespalanie, tak aby wszystkie, razem połączone w jedną całość były w stanie podołać siłom zgryzu. Zespolenie takie zyskujemy to dzięki technice zgrzewania wewnątrzustnego (tzw. Intra Ora Welding) za pomocą indywidualnie profilowanych tytanowych elementów. Technika tę stosujemy przy odbudowie wszystkich zębów w szczęce i/lub żuchwie.

Implanty stomatologiczne stają się coraz bardziej popularne, ale wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie dają w porównaniu z tradycyjnymi protezami. Poznaj naukę kryjącą się za „osteointegracją” i dowiedz się, dlaczego jest to dla Ciebie lepsze rozwiązanie niż protezy zębowe.

Protezy, a implanty zębów

Obecnie istnieją dwa różne rodzaje protez: całkowite górne/dolne, częściowe górne/dolne. Dentyści zazwyczaj zalecają protezy całkowite, ponieważ można je wykonać tak, aby idealnie pasowały do jamy ustnej przy minimalnym dyskomforcie lub bólu.

Implanty osteointegracyjne to najnowsze osiągnięcie w technologii implantów stomatologicznych. Stosowane od czasu odkrycia osteointegracji przez urodzonego w Szwecji stomatologa Per-Ingvara Branemarka. Po pełnej ich integracji można ich wykonywać wiele czynności, które w przeciwnym razie byłyby niemożliwe przy użyciu tradycyjnych protez, w tym do jedzenia, mówienia, uśmiechania się, żucia gumy, całowania, gwizdania — a co najlepsze — nie ma już kłopotliwych sztucznych zębów.

Osteointegracja implantu zębowego — jak długo boli?

Ile trwa ból po osteointegracji? Dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym oraz skutecznym środkom przeciwbólowym ból po zabiegach implantacji jest minimalny. Pacjenci po prostych zabiegach implantacji idą następnego dnia do pracy.

Dziąsło ulega wygojeniu już po kilku dniach. Natomiast sam proces osteointegracji trwa 3-6 miesięcy a w skomplikowanych przypadkach nawet dłużej. Jest on jednak niezauważalny dl a pacjenta, zachodzi pod powierzchnią zagojonego dziąsła głęboko w kości.

Po wszczepieniu implantu zostanie on ostatecznie pokryty cienką warstwą kości, która tworzy połączenie osteointegracyjne. W tym okresie gojenia otaczająca kość może ulegać resorpcji, co wymaga dokładnego monitorowania funkcji zębów i innych wskaźników stanu zdrowia jamy ustnej w celu oceny długoterminowej stabilności.

Jak pomóc gojeniu podczas osteointegracji?

Jeśli zastanawiasz się jak pomóc procesowi osteointegracji, wystarczy, że będziesz ściśle przestrzegał zaleceń pooperacyjnych otrzymanych od implantologa. Oczywiście, podstawą, aby pomóc procesowi gojenia, zawsze będzie zdrowa, zbilansowana dieta, która jest bogata m.in. w wapń, witaminy C, A i E oraz kolagen. Dlatego przed planowaną implantacją dobrze jest wykonać badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem poziomu witaminy D3.

Jak długo trwa proces osteointegracji?

Właśnie, ile trwa osteointegracja? Istnieje wiele błędnych przekonań na ten temat. Wiele osób uważa, że po prostu dostają implant, który błyskawicznie zintegruje się z kością. Sam zabieg jest natychmiastowy, dziąsło goi się przez kilka dni, natomiast proces osteointegracji implantu trwa od 3 do 4 miesięcy.

Od czego zależy dobra i szybka osteointegracja?

Zaznaczyć należy, że osteointegracji ulegają jedynie implanty tytanowe, których powierzchnia styku z kością jest odpowiednio przygotowana, wytrawiona a niekiedy pokryta jonami wapnia. To właśnie jakość powierzchni implantu decydują o szybkości i jakości osteointegracji. Czyli o tym jak szybko implant będzie funkcjonalny oraz jak długo będzie służył pacjentowi.

Drugim czynnikiem wpływającym na osteointegrację jest jakość i ilość kości własnej pacjenta. Im jest jej więcej i im jest ona gęstsza, tym lepiej implant się z nią zintegruje. Do oceny jakości i ilości kości pacjenta służy CBCT (tomografia komputerowa), która powinna być rutynowym badaniem przed implantacją.

Podsumowanie

Osteointegracja to kluczowy proces w leczeniu implantologicznym. Implanty stomatologiczne z osteointegracją to unikalny i innowacyjny sposób pomocy pacjentom z ubytkami zębowymi. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które straciły zęby i chcą odzyskać swój uśmiech i znów cieszyć się życiem.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące tej procedury, abyś mógł podjąć świadomą decyzję tak szybko, jak to możliwe. Zadzwoń do nas już dziś pod numer wskazany na stronie.

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE

Kontakt

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Upss... coś poszło nie tak. Spróbuj wysłać wiadomość jeszcze raz.
stomatologia-na-podzamczu-szczecin-mapa