Co to jest ząb tymczasowy?
Tymczasowy ząb jest właśnie tym — tymczasowym leczeniem zastępującym ząb oczekujący na ukończenie implantacji. Jest stosowany w rzadkim przypadku, gdy dentysta nie może ukończyć implantacji podczas jednego zabiegu. Ząb tymczasowy sprawia, że nawet w przypadku konieczności drugiej wizyty, po wyjściu z gabinetu stan Twojego uzębienia będzie wyglądał w pełni poprawnie — jeszcze tego samego dnia.
Ząb tymczasowy — z czego jest wykonany i czy jest bezpieczny?
Ząb tymczasowy wykonywany jest z bezpiecznego dla człowieka tworzywa, plastycznego i trwałego, którego kolorystyka dopasowana jest do koloru pozostałych zębów w łuku. Ząb tymczasowy można umieścić zarówno w górnym, jak i w dolnym łuku i można zastosować to rozwiązanie kilkukrotnie. Ważne jednak, by został on osadzony pomiędzy dwoma zębami własnymi pacjenta. Zastosowanie zęba tymczasowego pozwala, do czasu wygojenia dziąseł oraz założenia trwałego implantu, pewnie i bez kompleksów prowadzić normalny tryb życia. Ząb tymczasowy to rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz chować się w domu w oczekiwaniu na porcelanowy, na stałe osadzony implant zębowy z koroną. Wybierz najwyższa jakość i rozwiązanie, stosowane przez profesjonalistów.
Ząb tymczasowy — kiedy stosujemy?
W sytuacji, gdy po usunięciu zęba nie chcesz czekać z pustym fragmentem łuku zębowego na umieszczenie w nim korony, ząb tymczasowy będzie odpowiednim rozwiązaniem, stosowanym czasowo. Może zostać on osadzony tymczasowo na implancie oraz łączniku tymczasowym podczas jednej wizyty. Po wygojeniu dziąsła i zakończeniu procesu osteointegracji zakłada się łącznik (abutment) i porcelanową- ostateczną koronę.
Innym sposobem jest technika Maryland, stosowana przez implantologa w sytuacji, gdy u pacjenta nie ma możliwości tymczasowego osadzenia korony zęba na implancie (implant nie uzyskał wystarczającej stabilizacji początkowej w kości). Pomiędzy dwa własne zęby, przyklejany jest ząb tymczasowy, formowany z tworzywa sztucznego, najczęściej kompozytowego. Niekiedy stosujemy również porcelanowy most Maryland.
Czy mogę otrzymać tymczasowy ząb, czekając na implant dentystyczny?
Dokładnie tak. Najczęściej proces otrzymania implantu dentystycznego jest procesem dwuetapowym i wymaga dwóch wizyt. Podczas pierwszego zabiegu, nasz chirurg jamy ustnej wierci mały otwór w kości szczęki. Wprowadza podstawę implantu do tego otworu, a następnie zakrywa go dziąsłem i pozwala mu się zagoić. W okresie gojenia pacjent zaopatrzony jest w ząb tymczasowy, osadzony na tymczasowym łączniku. Dodatkową funkcją łącznika tymczasowego jest kształtowanie estetycznie wyglądającego dziąsła, które otaczać będzie przyszłą koronę tymczasową. Gdy obszar implantacji się zagoi — po 3-4 miesiącach — przystępujemy do drugiej operacji. Podczas niej, chirurg szczękowy dopasowuje łącznik do podstawy implantu, a następnie mocuje koronę do łącznika. Po tej drugiej operacji możesz cieszyć się swoim nowym implantem dentystycznym, który wygląda dokładnie jak naturalny ząb!
Ząb tymczasowy — możliwości
Wiele osób chce wiedzieć, jakie są opcje tymczasowego zęba między tymi dwiema procedurami opisanymi powyżej, czyli podczas oczekiwania na implant dentystyczny z ostateczną koroną porcelanową. Jeśli zakładany ząb znajduje się w tylnej części jamy ustnej, nie stanowi to aż takiego problemu, ponieważ niewielu widzi ten obszar.
Jeśli jednak implant znajduje się w rejonie zębów przednich, pacjenci decydują się na użycie tymczasowego zęba, aby zakryć lukę. Dostępnych jest kilka opcji. Możesz użyć mikroprotezy, do której przyczepiony jest sztuczny ząb, który ukryje lukę. Najlepiej porozmawiać z dentystą w gabinecie na Podzamczu o tym, która opcja jest najlepsza w Twojej konkretnej sytuacji. Są też dostępne opcje takie jak korona tymczasowa na implancie. W takiej sytuacji nasz stomatolog podaje konkretne instrukcje: co jeść lub pić do czasu założenia implantu stałego.
Tymczasowa korona na implancie
Korona tymczasowa to nakładka w kształcie zęba, która chroni naturalny ząb lub implant do czasu wykonania i zacementowania stałej korony. Ponieważ korony tymczasowe są delikatniejsze niż korony stałe, należy zachować szczególną ostrożność podczas żucia, gdy masz założoną koronę tymczasową.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego możesz potrzebować korony tymczasowej i jak upewnić się, że nie pęknie ani nie poluzuje się, zanim zostanie zastąpiona koroną stałą.
Korona tymczasowa służy do:
- tymczasowej ochrony naturalnego zęba (lub miejsca implantacji) i dziąsła do czasu zakończenia procesu implantacji
- pozwala normalnie i pięknie się uśmiechać
- ogranicza nadwrażliwość zębów lub dziąseł — do czasu zakończenia implantacji
- pomaga zachować odpowiednią odległość między zębami
- pomaga żuć i jeść
- pomaga stomatologowi ocenić, jak będzie funkcjonować korona ostateczna, trwała
Korona tymczasowa może zakrywać implant lub ząb z kanałem korzeniowym, lub ząb naprawiany. Może być stosowana do każdego pojedynczego zęba lub może być mostem nad więcej niż jednym implantem, lub zębem.
Najczęściej wykonywana jest podczas jednej wizyty. W skomplikowanych przypadkach wymagana jest pomoc ze strony laboratorium technicznego (2 wizyty).
Jak długo będziesz nosił koronę tymczasową?
Twoja tymczasowa korona prawdopodobnie pozostanie na miejscu od 2 do 4 tygodni. W przypadku, gdy w grę wchodzą implanty — od kilku tygodni do kilku miesięcy, zanim kość zagoi się, zanim będzie można na nich założyć trwałą koronę.
Czy korona tymczasowa będzie wyglądać jak inne zęby?
Kształt i kolor Twojej tymczasowej korony będzie zbliżony do Twoich naturalnych zębów.
Używamy technologii obrazowania komputerowego, aby wybrać kształt korony stałej, który będzie idealnie pasował do jamy ustnej. Możemy też wykonać odcisk Twoich istniejących zębów, co ostatecznie umożliwi wykonanie korony stałej. Zadbamy o to, aby dokładnie dopasować odcień Twojej stałej korony do pozostałych Twoich zębów.
Pamiętaj jednak, że korona tymczasowa ma pozostawać na miejscu nie dłużej niż kilka miesięcy. Czasem kolor może nie być tak dobrze dopasowany do innych zębów ze względu na materiały użyte do wykonania tymczasowej korony.
Czy możesz normalnie jeść z koroną tymczasową?
Twoja tymczasowa korona jest przyklejana tymczasowymi cementami, a więc nie tak trwałymi jak w przypadku wszystkich innych zabiegów. Tymczasowy ząb powinien być w pełni sprawny, aby można było normalnie żuć. Jednakże, ponieważ klej mocujący nie jest przeznaczony do trwałego utrzymywania zęba w miejscu, najlepiej unikać żucia bardzo twardych lub wyjątkowo lepkich pokarmów.
Dobrym pomysłem jest również unikanie słodkich potraw. Twoja tymczasowa korona może mieć przerwę między koroną a linią dziąseł. Oznacza to, że cukier może znaleźć się pod koroną i spowodować próchnicę szybciej, niż dzieje się to zazwyczaj.
Oto kilka produktów, których należy unikać, mając tymczasową koronę:
- stek lub twarde mięso
- twardy lub chrupiący chleb, lub bułeczki
- twarde lub chrupiące świeże warzywa, np. surowe młode marchewki
- twarde lub chrupiące świeże owoce, np. jabłka
- kukurydza w kolbie
- guma do żucia
- prażona kukurydza
- orzechy
- twarde cukierki
- karmel
- lód
- czerwone wino
- owocowe soki barwiące
Staraj się również unikać bardzo gorących lub bardzo zimnych pokarmów, co może mieć wpływ na to, jak dobrze cement dentystyczny utrzymuje koronę tymczasową na miejscu.
Jak dbać o koronę tymczasową do czasu zakończenia implantacji
Dbanie o tymczasową koronę wymaga nieco szczególnej uwagi. Musisz być ostrożny podczas nitkowania, aby nie przemieścić tymczasowej korony. Spróbuj delikatnie wsuwać i wysuwać nić dentystyczną. Nie pociągaj jej w dół przez zęby. Być może będziesz musiał również szczotkować ten obszar nieco delikatniej (najlepiej zwykłą szczoteczką — nieelektryczną). Ważne jest, aby zachować codzienną higieny jamy ustnej i utrzymywać obszar wokół tymczasowej korony w czystości.
Co to jest most dentystyczny Maryland?
Most dentystyczny Maryland otrzymał swoją nazwę od Uniwersytetu Maryland. Jest to rodzaj stałego mostu dentystycznego, który można umieścić w jamie ustnej w celu uzupełnienia brakującego zęba.
Most Maryland to rodzaj trwałej odbudowy dentystycznej, która może zastąpić brakujący ząb. Koncepcja jest podobna do typowego mostu dentystycznego, ponieważ dentysta przymocuje protezę zastępczą do zębów po obu stronach luki, aby uzyskać jednolity uśmiech.
Jest jednak jedna kluczowa różnica, o której należy pamiętać: Podczas gdy tradycyjny most dentystyczny wymaga od dentysty usunięcia części szkliwa na sąsiednich zębach, most dentystyczny Maryland tego nie wymaga (jest od jedynie przyklejany do zębów sąsiednich za pomocą specjalnych wypustek/skrzydełek).
Co odróżnia Most Maryland od innych?
Aby założyć typowy most dentystyczny, dentysta musi usunąć część zdrowego szkliwa zębów. To trwale wpływa na nienaruszone zęby, sąsiadujące z luką.
Most dentystyczny Maryland ma cienkie metalowe lub porcelanowe „skrzydełka”, które są przyklejane do tylnej części zębów. Twój dentysta połączy je z zębami podtrzymującymi za pomocą żywicy kompozytowej, nie usuwając szkliwa zębów przed założeniem.
Most Maryland nie jest opcją wymiany zębów dla wszystkich. Jest odpowiedni tylko dla pacjentów, którzy mają dobrą higienę jamy ustnej i zdrowe sąsiednie zęby oraz kiedy warunki zgryzowi na to pozwalają. Dentysta może polecić most Maryland tylko osobie, która spełnia te kryteria i potrzebuje uzupełnienia jednego lub dwóch brakujących zębów przednich.
Ceny natychmiastowej odbudowy zęba lub innych zabiegów implantacji
Odbudowa zęba za pomocą wkładu ceramicznego typu inlay, onlay, overlay | 1950zł |
Odbudowa zęba z użyciem wkładu szklanego, kompozytowego lub tytanowego | 450zł |
Przegląd jamy ustnej / Porada | 115zł |
Przygotowanie planu leczenia i kosztorysu | 195zł |
Korona tymczasowa | 150zł |
Implant natychmiastowy | 4500zł |
Implantacja w strefie estetycznej | 5500zł |
Implantacja natychmiastowa | 4500zł
|
Implantacja standardowa (implant > 10 mm) | 3500zł
|
Implantacja w trudnych warunkach anatomicznych (implant <10 mm) | 4000zł |
Implant pterygoidalny | 5500zł |
Korona osadzona na implancie — ceramika na metalu | 2350zł |
Korona osadzona na implancie — pełnoceramiczna DIGITAL | 2850zł |
Korona osadzona na implancie — pełnoceramiczna PREMIUM | 3950zł |
Łącznik tytanowy | 1550zł |
Łącznik Cyrconowy | 2000zł |
Odsłonięcie implantu / śruba kształtująca dziąsło | 390zł |
Zabieg podniesienia dna zatoki (tzw. sinus lift) | 8500zł |
Zabieg sterowanej regeneracji kości techniką ABA — Allogenic Bone Regeneration | 4500zł |
All-on-4 | 40000zł
|
All-on-6 | 50000zł
|
Zadaj pytanie o implanty przez formularz - i umów się na wizytę | |