Technika A-PRF oraz I-PRF

W celu przyspieszenia gojenia oraz poprawy jego jakości stosujemy zaawansowaną technikę A-PRF, oraz I-PRF. Skondensowane czynniki osocza, czyli Fibryna bogatopłytkowa (PRF) jest autogenną matrycą, otrzymujemy ją z koncentratu płytek krwi pacjenta. Jej działanie polega na przyspieszaniu szybkości gojenia oraz poprawie jego jakości. Dzieje się tak na skutek wzmożonej działalności grupy wyselekcjonowanych czynników ułatwiających między innymi powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz stymulowanie tkanek do szybkiego gojenia (tzn. wzrostu kości i tkanek miękkich).

a-prf-i-prf

Dzięki nowoczesnej technologii fibrynę bogatopłytkową PRF możemy obecnie uzyskiwać na fotelu stomatologicznym, bez konieczności korzystania z usług wyspecjalizowanego laboratorium. Tuż przed zabiegiem chirurgicznym, asystentka/laborantka pobiera od pacjenta kilka probówek krwi, która natychmiast trafia do specjalnego urządzenia zwanego wirówką. W procesie odwirowania uzyskujemy odpowiednie frakcje czynników wzrostu i gojenia znane pod nazwą A-PRF ( Advanced Platelet Rich Fibrin) oraz I-PRF (Injectable Plateled Rich Fibrin). Możemy je natychmiast wykorzystać podczas zabiegu w postaci membran, dodatku do biomateriałów, czy zaopatrzenia zębodołu po ekstrakcji.

Dzięki unikalnej metodzie pozyskiwania PRF jest wzbogacone o dodatkowe składniki. Są to białe krwinki, które zwiększają aktywność fibryny w stymulacji augmentacji kości poprzez produkcję BMP i VEGF (naczyniowy czynnik wzrostu VEGF – vascular endothelial growth factor). Dodatkowo również przyspieszają transformację monocytów w makrofagi i dzięki temu nasilają efekt stymulacji regeneracyjnej kości. I-PRF jest to płynny „koncentrat krwi” wzbogacony o białe krwinki, o wysokiej zawartości płytek, które zwiększają zdolność gojenia.

chirurg-twarzowo-szczekowy-szczecin

Regeneracja tkanek jako procedura wspomagająca implanty zębów

A-PRF i I-PRF – Po co stosuje się tę metodę w stomatologii?

Czynnik PRF w postaci płynu, matryc, korków czy rozdrobnionej struktury stosuje się u pacjentów celem przyspieszenia gojenia ran i odtwarzania (wzrost i różnicowanie) struktur tkankowych w trudnych anatomicznie rejonach jamy ustnej. Dodatkowo korzysta się z niego w technikach łączonych – wzbogacenie przeszczepów kostnych – w celu nasilenia osteogenezy (procesów kościotwórczych) i nasilenia regeneracji tkanek miękkich (np. dziąseł lub uszkodzonej błony śluzowej jamy ustnej). Fibryna jest najlepszym rusztowaniem, jeśli chodzi o inżynierię tkankową i powolne uwalnianie czynników wzrostu.
Zastosowanie A-PRF i I-PRF powoduje, że gojenie jest znacznie szybsze i przebiega bez komplikacji.

Frakcje A-PRF oraz I-PRF uzyskujemy w wirówce PRF Duo System, która dzięki unikalnej kalibracji pozwala osiągnąć pożądaną segmentację krwi na właściwe frakcje. Frakcje te pozyskujemy również dzięki unikalnym właściwościom specjalnie do tego celu zaprojektowanych, jednorazowych probówek.

a-prf-i-prf-osoczea-prf-i-prf-osocze-z-fibryna

Nowoczesna medycyna wykorzystuje krew pacjenta w celu poprawy gojenia rany oraz uzyskania lepszego efektu zabiegu. Pobieramy krew od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Następnie, poddajemy ją wirowaniu, aby podzieliła się na frakcje, które aplikuje się pacjentowi w miejsce ekstrakcji zęba lub regeneracji tkanek. Czas trwania zabiegu to kilkanaście minut jest on całkowicie bezpieczny, bezbolesny, pozbawiony ryzyka działań ubocznych.

Co to jest zabieg z osoczem bogatopłytkowym z fibryną?

I — PRF (Injactable Planet Rich Fibrin) to środkowa warstwa w probówce z krwią pacjenta, poddanej wirowaniu. Zawiera mezenchymalne komórki macierzyste, krwinki białe oraz płytki krwi. W tkankach miękkich formuje sieć włókien fibrynowych, stanowiących rusztowanie dla nowej tkanki oraz stymuluje gojenie się rany. Wykazuje również działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwdziała wystąpieniu tzw. suchego zębodołu, stanowiącego duży problem po ekstrakcji zęba. Przestrzenie w zębodole zostają doskonale wypełnione, a czynniki wzrostu uwalniają się długo po zabiegu.

Uzyskiwane korzyści dzięki A-PRF i I-PRF:

– szybkie gojenie rany
– produkcja fibroblastów i osteoblastów tworzących elastynę i kolagen oraz kości
– tworzenie się nowych naczyń krwionośnych wpływających na regenerację uszkodzonego miejsca.
Krew doskonale natlenia, odżywia, oczyszcza z toksyn miejsce zabiegu. Wzrasta wówczas szansa na przyjęcie się przeszczepu lub biomateriału.

Różnice między preparatem I — PRF a PRP

W tym samym celu można podawać pacjentowi również PRP (Planet Rich Plasma) osocze bogatopłytkowe. Również uzyskujemy je autogennie z krwi żylnej pacjenta. Preparat I — PRF ma jednak silniejsze działanie, dłużej uwalniane są czynniki wzrostu. Również dłużej stymulowany jest obszar poddany działaniu fibryny bogatopłytkowej, niż osocza bogatopłytkowego. Struktura, którą tworzy fibryna jest trójwymiarowa, wpasowuje się dokładnie w dane miejsce, tworząc matrycę. Ilość płytek krwi stymulujących proces krzepnięcia i naprawy jest również większa, dlatego lepiej wybrać I — PRF.
Preparaty uzyskiwane z krwi pacjenta wykorzystuje się coraz powszechniej w różnych dziedzinach medycyny. W medycynie estetycznej tzw. lifting wampira odmładza skórę, poprawiając jej napięcie, nawilżenie i kolorystykę. W ortopedii fibryny stosuje się je z powodzeniem w wielu schorzeniach. Jest metodą bardzo skuteczną i naturalną, pozbawioną nadmiernego ryzyka.