ICON – usuwanie plam na zębach

ICON — usuwanie białych plam na zębach

Białe plamy na zębach to ubytki próchnicowe !

Białe przebarwienia na (często widoczne na przedniej, tzw. wargowej powierzchni zębów przednich, ale na innych również) to obszary odwapnienia szkliwa. Miejsca takie uznaje się, za pierwszy, najwcześniejszy etap choroby próchnicowej. Szkliwo pozbawione w tym miejscu wapnia staje się miękkie, podatne na atak bakterii i wytwarzanych przez nie kwasów, które z kolei jeszcze bardziej to szkliwo osłabiają. Tak więc ubytek próchnicowy w swej początkowej fazie to nie „czarna dziura” w zębie, ale BIAŁA plama (mniejsza lub większa). Biała przebarwienia (miejsca demineralizacji szkliwa) pojawiają się też często na zębach po zdjęciu aparatów ortodontycznych. Należy obszary jak najszybciej ponownie zmineralizować, gdyż są bardziej podatne na próchnicę. W tym pomoże nam ICON.

Jak leczyć takie ubytki ?

Próchnicy początkowej (bo tak nazywa się to zjawisko) nie leczymy inwazyjnie. Ponieważ struktura mechaniczna szkliwa jest wciąż zachowana (osłabiona jest tylko jego struktura chemiczna) – nie ma powodu niszczyć jej wiertłem ! Najbardziej zachowawczym sposobem leczenia jest w tym wypadku remineralizacji oraz impregnacja szkliwa. Dążymy do ODBUDOWY chemicznej struktury szkliwa i ponownego jego wzmocnienia. Preparatem, który służy do tego rodzaju leczenia jest ICON ( producent – DMG).ICON-szczecin-leczenie-bialych-plam-na-zebach

Jak działa ICON ?

Po oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni zęba nakładany jest preparat ICON, który infiltruje uszkodzone szkliwo, wzmacniając je. Zabieg jest bezinwazyjny — nie jest konieczne użycie wiertła, lekarz oszczędza tkanki własne zęba. Wykonujemy go na jednej wizycie.

Czytaj więcej o ICON — zobacz przypadki.

Jak wygląda zabieg ?

ICON-efekty-leczenia-stomatologia-na-podzamczu

W przypadkach kiedy demineralizacja pojawia się w trudnodostępnych  przestrzeniach międzyzębowych stosujemy preparat ICON przeznaczony do przestrzeni interproksymalnych:

ICON-usuwanie-bialych-plam-na-zebach-szczecin

 

 

Więcej o infiltracji próchnicy – obejrzyj film