ICON – usuwanie plam na zębach

ICON – usuwanie białych plam na zębach

Białe plamy na zębach to ubytki próchnicowe !

Białe przebarwienia na ( często widoczne na przedniej, tzw. wargowej powierzchni zębów przednich, ale na innych również) to obszary odwapnienia szkliwa. Miejsca takie uznaje się , ze pierwszy, najwcześniejszy etap choroby próchnicowej. Szkliwo pozbawione w tym miejscu wapnia staje się miękkie, podatne na atak bakterii i wytwarzanych przez nie kwasów, które z kolei jeszcze bardziej to szkliwo osłabiają. Tak więc ubytek próchnicową w swej początkowej fazie to nie „czarna dziura” w zębie ale BIAŁA plama ( mniejsza lub większa). Biała przebarwienia ( miejsca demineralizacji szkliwa) pojawiają się też często na zębach po zdjęciu aparatów ortodontycznych. Należy obszary jak najszybciej ponownie zmineralizować, gdyż są bardziej podatne na próchnicę.

Jak leczyć takie ubytki ?

Próchnicy początkowej ( bo tak nazywa się to zjawisko) nie leczymy inwazyjnie. Ponieważ struktura mechaniczna szkliwa jest wciąż zachowana ( osłabiona jest tylko jego struktura chemiczna) – nie ma powodu niszczyć jej wiertłem ! Najbardziej zachowawczym sposobem leczenia jest w tym wypadku remineralizacji oraz impregnacja szkliwa. Dążymy do ODBUDOWY chemicznej struktury szkliwa i ponownego jego wzmocnienia. Preparatem, który służy do tego rodzaju leczenia jest ICON ( producent – DMG).

Jak działa ICON ?

Po oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni zęba nakładany jest preparat ICON, który infiltruje uszkodzone szkliwo, wzmacniając je. Zabieg jest bezinwazyjny – nie jest konieczne użycie wiertła – lekarz oszczędza tkanki własne zęba. Wykonywany jest na jednej wizycie.

Czytaj więcej o Icon – zobacz przypadki.

Jak wygląda zabieg ?

W przypadkach kiedy demineralizacja pojawia się w trudnodostępnych  przestrzeniach międzyzębowych stosujemy preparat ICON przeznaczony do przestrzeni interproksymalnych:

 

 

Więcej o ICON – obejrzyj film

Uśmiechaj się!
Śmiało!