Diagnostyka – tomografia komputerowa CBCT

Tomografia komputerowa CBCT w stomatologii – niezbędna diagnostyka

Współczesna stomatologia wykorzystuje wiele narzędzi, które ułatwiają i usprawniają pracę stomatologów oraz poprawiają komfort pacjentów. Jednym z takich narzędzi jest tomografia komputerowa CBCT, która jest niezbędna w procesie diagnostycznym. CBCT, czyli Cone Beam Computed Tomography, pozwala na uzyskanie dokładnego (rzędu mikronów)  i precyzyjnego obrazu trójwymiarowego szczęk pacjenta.

Zastosowanie tomografii CBCT w diagnostyce

diagnostyka-stomatologiczna-stomatologia-na-podzamczu

Tomografia stomatologiczna CBCT jest powszechnie wykorzystywana w stomatologii, zwłaszcza przy takich zabiegach jak implantacja, regeneracja kości, skomplikowane leczenie kanałowe czy kompleksowe leczenie protetyczne. Dzięki uzyskanemu obrazowi trójwymiarowemu 3D lekarz może dokładnie ocenić stan kości pacjenta, a także przebieg kanałów korzeniowych we wszystkich zębach. Tak dokładna analiza anatomiczna pozwala na dokładne zaplanowanie i wybór odpowiedniej metody leczenia.

Tomografia CBCT – szybko, precyzyjnie i bezpiecznie

Badanie tomograficzne CBCT jest szybkie i bezpieczne dla pacjenta. W codziennej praktyce wykorzystujemy sprzęt renomowanej marki Carestream. Wykonanie badania trwa zaledwie 20 sekund, a pozwala na uzyskanie szczegółowego i precyzyjnego obrazu, który umożliwia dokładną analizę oraz planowanie dalszych działań. Co więcej, dzięki technologii cyfrowej tomografii CBCT, uzyskane wyniki są łatwe do przechowywania i wykorzystywania w procesie leczenia pacjenta.

Wykorzystanie tomografii CBCT w cyfrowym planowaniu uśmiechu

Tomografia CBCT pozwala na uzyskanie obrazu 3D szczęk pacjenta, który stanowi punkt wyjścia do procesu cyfrowego planowania uśmiechu. Dzięki temu lekarz może zaprojektować uśmiech zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami pacjenta, co pozwala na osiągnięcie najlepszego i najbardziej naturalnego efektu końcowego.

Podsumowując, tomografia komputerowa CBCT jest niezbędnym narzędziem w procesie diagnostycznym stomatologicznym. Pozwala na zintegrowanie obrazów RTG oraz skanów optycznych pacjenta w jedną całość, a następnie dokładną analizę i planowanie dalszych działań, a także wykorzystanie technologii cyfrowej w cyfrowym planowaniu uśmiechu i projektowaniu koron i mostów.

Jeśli szukasz zaawansowanej stomatologii, która oferuje najnowocześniejsze rozwiązania diagnostyczne oraz leczenie, to warto odwiedzić Stomatologię na Podzamczu. Nasz zespół specjalistów stosuje najnowocześniejsze technologie i stale podnosi swoje kwalifikacje, aby zapewnić pacjentom kompleksową i profesjonalną opiekę stomatologiczną. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług i doświadczenia wyjątkowej jakości opieki stomatologicznej.

Więcej informacji na temat diagnostyki znajdziecie Państwo w tekście poniżej.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa CBCT Carestream®daje trójwymiarowy (3D) obraz kości. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej dawka promieniowania jest znacznie zredukowana. Natychmiast po wykonaniu badania lekarz może na ekranie monitora szczegółowo zaplanować przebieg całego zabiegu, np. implantologicznego. Taka procedura
znacznie zwiększa bezpieczeństwo oraz przewidywalność leczenia. Pozwala również właściwie ocenić jego koszty. Dzięki wizualizacji pacjent doskonale rozumie potrzebę leczenia oraz zakres proponowanego leczenia. Badanie CBCT jest rutynowo wykonywane u pacjentów, u których rozważane jest leczenie implantologiczne.

Badanie CBCT tomografia zębów cena – 295-590 PLN.

Badanie to jest również pierwszym niezbędnym elementem systemu nawigacji wirtualnej –  BluSkyPlan®.

Diagnostyka stomatologiczna ma celu rozpoznanie problemu pacjenta i jej zadaniem jest pomoc w podjęciu decyzji odnośnie dalszego leczenia. Stomatologia na Podzamczu dysponuje nowoczesnymi urządzeniami wspierającymi diagnozowanie. Bez odpowiedniej analizy budowy anatomicznej szczęk pacjenta oraz toczących się procesów chorobowych nie jest możliwe wybranie właściwego sposobu leczenia. Diagnozujemy – aby jak najlepiej, jak najszybciej i jak najskuteczniej leczyć naszych pacjentów !

RTG Panoramiczne

Projekcja panoramiczna umożliwia zbadanie wszystkich zębów, prawidłowości ich ustawienia. Powinna być wykonana na wstępie każdego leczenia stomatologicznego. Jest też szczególnie przydatna w ortodoncji (np.; badanie obecności związków zębów stałych) oraz periodontologii (poziom wyrostka kostnego, obecność ewentualnych zaników, kieszeni patologicznych). Zdjęcie panoramiczne jest także rutynowym elementem diagnostycznym w przypadku większych prac protetycznych czy implantologicznych.

Zdjęcie RTG panoramiczne zęba cena – 195 PLN

Nawigacja komputerowa - wirtualne planowanie zabiegów

Cyfrowe technologie planowania w implantologii pozwalają na dokładną ocenę budowy anatomicznej pacjenta oraz umożliwia przeprowadzenie symulacji umieszczania implantu i zabiegu augmentacji kości. Dzięki temu można uzyskać wizualizację estetycznego umieszczania implantów. Zalety leczenia z wykorzystaniem systemu planowania BlueSkyPlan®:

  • Lepsze przygotowanie do zabiegu — zarówno lekarza, jak i pacjenta
  • Skrócenie czasu zabiegu
  • Większa pewność lekarza i większe bezpieczeństwo dla pacjenta
  • Przewidywalność kosztów leczenia — brak późniejszych „niespodzianek” finansowych
  • Dzięki dokładnemu planowaniu możliwość uniknięcia konieczności przeszczepu kości w niektórych przypadkach

BlueSkyPlan® jest precyzyjnym programem umożliwiającym zaplanowanie przed zabiegowe, zwiększającym margines bezpieczeństwa pacjentów, podnoszącym poziom zaufania i bezpieczeństwa pacjentów.
Planowanie 3D (oparte na obrazie trójwymiarowym) pozwala znaleźć idealne umiejscowienie implantów, biorąc pod uwagę zarówno aspekty kliniczne, jak i estetyczne. Po przygotowaniu planu leczenia operacyjnego za pomocą programu ⁣BlueSkyPlan®⁣ projekt ten musi być przekształcony w fazę chirurgiczną.
Lekarz wykorzystuje szablony chirurgiczne  (wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta metodą stereolitografii), które wskazują tor wprowadzenia wiertła dla dokładnego umiejscowienia implantu. Tworzone są one w taki sposób, perfekcyjnie dopasowane do pola zabiegowego, umożliwiają przekształcenie projektu w rzeczywistość.

RTG cyfrowe

Nasza Klinika wyposażona jest w najnowocześniejszy system radiowizjografii cyfrowej Carestream. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykonać zdjęcie RTG w ciągu 1 min i omówić je razem z pacjentem na ekranie monitora. Poprzez zastosowanie czujnika cyfrowego dawka promieniowania została ograniczona do 90%. Oprogramowanie umożliwia lekarzowi wykonanie dodatkowych pomiarów takich jak pomiar długości kanału czy względnej długości kości. Na życzenie pacjenta zdjęcie może być wydane w postaci cyfrowej lub przesłane e-mailem.

Przed rozpoczęciem leczenia zalecane jest wykonanie panoramicznego zdjęcia (OPG)  wszystkich zębów tzw. pantomogramu dla ustalenia potrzeb leczniczych pacjenta.

Praktyka ta została wyposażona w dwa systemy radiografii cyfrowej:
CARESTREAM® oraz VISUALIX® firmy GENDEX

Zdjęcie rtg. zęba cena – 65 PLN

Mikroskop

Mikroskop stomatologiczny firmy Kaps umożliwia pracę w powiększeniu, które otwiera przed stomatologiem nowe możliwości. Powiększenie
pola operacyjnego pozwala na zupełnie nową jakość leczenia kanałowego.

Mikroskop umożliwia:

  • znalezienie i wyleczenie dodatkowych, niewidocznych wcześniej kanałów korzeniowych
  • usunięcie złamanych narzędzi kanałowych
  • przeprowadzanie zabiegów mikrochirurgicznych